آرژنین و اطلاعات کلی درباره ی آن

آرژنین که با نام ال آرژنین هم شناخته می شود ، ماده ای است که به عنوان مکمل برای بدن سازی مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه این مقاله به بررسی اثرات این مکمل بر بدن سازی و عوارض جانبی آن می پردازیم.

02100736 - آرژنین و اطلاعات کلی درباره ی آن

فواید آرژنین در بدن سازی

۱-رشد ماهیچه ها

ال آرژنین به رشد عضلات کمک می کند ، زیرا برای سنتز بیشتر پروتئین ها لازم است . زمانی که توده عضلانی افزایش می یابد ، ال آرژنین به سلول های عضلانی سیگنال می دهد که هورمون رشد را بیشتر تولید کند متابولیسم چربی را افزایش دهد. نتیجه کلی رسیدن به توده عضلانی خوش فرم و ملایم است که توسط بدن سازان دنبال می شود.

۲-استقامت

ال آرژنین با ساخت و ترشح اکسید نیتریک ، استقامت و شرایط عضلات را تقویت می کند. هنگامی که اکسید نیتریک آزاد می شود ، رگ های خونی را با آرام کردن ماهیچه های دیواره های آن باز می کند. این موضوع فشار خون را کاهش می دهد و جریان خون را به عضلات در طول تمرین افزایش می دهد.افزایش جریان خون به این معنی است که اکسیژن و مواد مغذی به اندازه کافی برای ماهیچه ها و برای مدت زمان بیشتری فراهم می شود. این می تواند به کاهش آسیب عضلانی ، بهبودی بهتر و به حداکثر رساندن عملکرد آن ها کمک کند.

۳-تقویت سیستم ایمنی

این ماده به وسیله تقویت سیستم ایمنی به حفظ سلامت کلی کمک می کند. بدین صورت که رادیکال های آزاد را از بین می برد و اثر بخشی سلول های سیستم ایمنی را افزایش می دهد.از آنجا که بدن سازی از طریق تنش های فیزیکی مکرر حاصل می شود ، شانس عفونت و آسیب عضلانی نیز افزایش می یابد ، لذا مهم است که اطمینان حاصل شود که سیستم ایمنی همیشه تقویت شده می ماند.

طریقه مصرف ال آرژنین

ال آرژنین آمینو اسیدی است که به ساخت پروتئین کمک می کند.  بدن شما معمولا تمامی ال آرژنین مورد نیاز را با مصرف مواد غذایی که سرشار از ال آرژنین نظیر ماهی ، گوشت قرمز ، سویا و … است ، می سازد. برخی از افراد از ال آرژنین به عنوان مکمل استفاده می کنند. مقدار استاندارد مورد نیاز برای افرادی که ورزش می کنند ، قبل از تمرین ۳ الی ۶ گرم است. برای بالا بردن سطح ال آرژنین در تمام روز می بایستی در سه وعده روزانه ال آرژنین مصرف کرد که در مجموع به ۱۵ الی ۱۸ گرم افزایش می یابد.

مصرف بیش از ۱۰ گرم ال آرژنین در یک وعده می تواند منجر به اختلالات دستگاه گوارش و اسهال شود.

معمولا برای ورزشکاران مقدار مشخصی از ال آرژنین توصیه نشده و بهتر است ابتدا با دوز های پایین مثل ۳ الی ۵ گرم روزانه قبل و بعد از تمرین مصرف کرد و بعد از یک هفته برای حداکثر کردن بازده ، دوز مصرف را بالاتر برد. معمولا دو ماه به دو ماه از ال آرژنین استفاده می کنند. پس از مصرف ۲ ماه ال آرژنین می بایستی ، دو ماه مصرف را قطع نموده و سپس مجددا مصرف را شروع کنیم .


همچنین بخوانید : کازئین و هر آن چه باید راجع به آن بدانید .


کار آرژنین در بدن

ال آرژنین در تعدادی از عملکردهای مختلف در بدن دخیل است که عبارتند از:

 • التیام زخم
 • کمک به کلیه ها برای دفع مواد زائد
 • حفظ عملکرد ایمنی و هورمونی
 • آزادسازی و گشاد کردن شریان ها
 • همچنین آرژنین به عنوان یک مکمل غذایی طبیعی، مزایای قابل توجهی را برای قلب نیز فراهم می کند.

منابع غذایی آرژنین

این ماده آمینو اسیدی است که بدن به صورت طبیعی قادر به ساخت آن نیست و از این جهت باید از طریق منابع غذائی که سرشار از این آمینو اسید هستند ، باعث می شوند که دستگاه گوارش انسان بتواند به درستی  کار خود را انجام دهد.

 • آجیل
 • بادام زمینی
 • بادام
 • شکلات
 • کشمش
چه کسانی به آرژنین نیاز دارند؟

tribulus synergy .jpg 1 - آرژنین و اطلاعات کلی درباره ی آن

 • کودکان
 • ورزشکارانی که  تمرینات سخت انجام می دهند
 • افراد چاق و دارای اضافه وزن
 • افراد مسن
 • افراد دچار آسیب دیدگی

نکته: این ماده در بزرگسالی یک آمینو اسید غیر ضروری است اما این ماده برای بهبود و گسترش دستگاه ایمنی کودکان در بزرگسالی ضروری است.

با توجه به اینکه این ماده باعث بهبود سیستم ایمنی بدن می شود ، در ورزشکارانی که تمرینات سخت و شدیدی احتمال ابتلا به بیماری های ناشی  از فعالیت های بدنی بیش از حد را بسیار کاهش می دهد. همچنین در درمان افرادی که از اختلال نعوظ رنج می برند ، موثر است. با توجه به قابلیت ایجاد انبساط در عروق توسط آرژنین این آمینو اسید می تواند توسط افرادی که دچار اختلالات جنسی یا اختلال در نعوظ هستند نیز مورد استفاده قرار بگیرد و به این طریق باعث می شود خون بیشتری به مناطق مورد نیاز جریان پیدا کند.


همچنین بخوانید : سیترولین و هر ان چه باید راجع به آن بدانید .


 

فارس فیت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X