چربی ها و ۶ دروغ بزرگ درباره ی آن ها

دروغ‌های بسیار زیادی در مورد چربی در رسانه‌های جهان وجود دارد. ببینید کدام دروغ‌ ها صحیح نیستند و دوباره این گزینه مهم را به رژیم غذایی تان اضافه کنید.

«۲۰ چربی مفید که شما را لاغر می‌کنند»

«۱۱ چربی مفید و سالم برای بدنتان»

این‌ها عناوینی هستند که با استفاده از آن شما را تشویق به کلیک بر روی چنین لینک‌هایی می‌کنند. گوشت گاوی که فقط علف طبیعی خورده ، روغن نارگیل ، روغن حیوانی و شکلات تلخ مثال‌هایی از این قبیل غذاهای چرب به اصطلاح مفید هستند.

نه تنها رسانه‌ها بلکه متخصصان دارو ، تغذیه ، علوم غذایی و سایر زمینه‌های علمی تمایل دارند که به چربی‌ها برچسب «چربی سالم» و «چربی ناسالم» بزنند.

هرچند که هدف آنها احتمالا ساده‌سازی مطلب برای درک راحت‌تر توسط عموم مردم است، اما اغلب به‌جای درک راحت‌تر بیشتر گیج می‌شویم . بگذارید نگاه دقیق‌تری داشته باشیم به اینکه وقتی می‌گوییم «چربی سالم» یا «چربی ناسالم» یا رژیم غذایی «کم چرب» یا «پرچرب» واقعا منظورمان چیست.

برخی از باورهای غلط رایج در این زمینه :

۱- رژیمهای غذایی کمچرب سالمترین رژیمها هستند .

01 - چربی ها و 6 دروغ بزرگ درباره ی آن ها

در دهه‌ی  ۱۹۴۰، چربی و کلسترول به عنوان دشمنان سلامتی شناخته شدند. اولین دستورالعمل‌های رژیم‌ غذایی برای مردم آمریکا در سال ۱۹۸۰ منتشر شد، که سه دستورالعمل آن می‌گفت: « از خوردن چربی زیاد ، چربی اشباع و کلسترول خودداری کنید ».

بعد از سال ۲۰۰۰ بود که مدارکی یافتیم دال بر اینکه یک رژیم غذایی کم چرب واقعا آنطور که در گذشته فکر می‌کردیم خوب نیست. به عنوان مثال ، برخلاف چیزی که بسیاری از ما انتظار داریم، یک رژیم غذایی کم چرب خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش نمی‌دهد. حالا می‌دانیم که رژیم‌های غذایی کم چرب هیچگونه برتری نسبت به سایر رژیم‌ها ندارند و حتی می‌توانند خطرناک باشند.


همچنین بخوانید: روغن ماهی و اطاعات کلی راجع به آن


 

۲- رژیمهای غذایی پرچرب سالمترین رژیمهای غذایی هستند.

از زمانی که مشخص شده رژیم‌های کم چرب مزیتی ندارند ، رسانه‌ها تغییر موضع داده و حالا می‌گویند چربی و کلسترول دشمن سلامتی نیستند و بلکه برای سلامتی ما مفید هستند. رژیم کتوژنیک ، که یک رژیم بسیار پرچرب و کم کربوهیدرات است ، با افزایش اقبال عمومی ، ورزشکاران و چهره‌های مشهور مواجه شده است.

هرچند که این رژیم‌ها نیز همانند رژیم کم چرب مزیتی نسبت به سایر رژیم‌ها ندارند. یک رژیم غذایی سالم ، رژیمی است که متنوع باشد و تنها رژیمی که به ما در کاهش وزن کمک می‌کند رژیمی است که بدون توجه به میزان چربی‌اش کالری محدودی داشته باشد (و بتوانیم به آن رژیم پایبند باشیم) .

۳- چربی خوب و چربی بد

با اینکه تمام انواع چربی مقدار انرژی یکسانی به ازای هر گرم در اختیار ما قرار می‌دهند ، اما انواع مختلفی از چربی وجود دارد و هیچ‌کدام از چربی‌ها به خودی خود بد نیستند. مقدار زیاد کالری بد است (مقدار زیاد هرچیزی بد است).

جایگزینی چربی‌های اشباع‌شده با چربی‌های غیر اشباع پلی ممکن است از ما در برابر بیماری‌های قلبی عروقی محافظت کند. این به این معناست که دُز و نسبت مصرف مهم است. هرچند ، مصرف کردن یا نکردن یک نوع خاص از چربی لزوما تاثیری بر سلامتی کلی ما ندارد.

اینطور نیست که چربی‌های غیر اشباع خوب و چربی‌های اشباع بد و مضر باشند. تمامی انواع چربی‌ها انرژی مورد نیازمان برای زنده ماندن را تامین می‌کنند. برای تعیین خوب بودن یا بد بودن یک رژیم غذایی باید به میزان مصرف یک نوع ماده غذایی خاص در مقابل میزان مصرف سایر مواد غذایی توجه کنیم.

۴- باید از مصرف چربیهای اشباع شده اجتناب کنیم .

02 - چربی ها و 6 دروغ بزرگ درباره ی آن ها

صرفا کاهش مصرف چربی‌های اشباع احتمالا هیچ فایده‌ای نخواهد داشت. تحقیقی که در سال ۲۰۱۷ توسط انجمن قلب آمریکا انجام شد نشان داد که جایگزینی چربی اشباع با چربی غیراشباع پلی خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را تا ۳۰ درصد کاهش و جایگزینی آن با هرگونه چربی غیراشباع سطح کلسترول LDL را کاهش می‌دهد.

این امر بیانگر این است که باید علاوه بر چربی‌های غیراشباع از چربی‌های اشباع نیز مصرف کنیم، نه اینکه از مصرف آن اجتناب کنیم. بسیاری از غذاهایی که سرشار از چربی غیراشباع هستند، مانند ماهی سالمون ، دارای چربی اشباع نیز هستند. اگر از مصرف چربی اشباع خودداری کنیم ، خودمان را در معرض خطر نرسیدن میزان کافی از برخی مواد مغزی به بدن و شاید دریافت بیش از حد برخی دیگر از مواد مغذی قرار می‌دهیم.

به علاوه ، هنگامی که مصرف چربی اشباع را کاهش می‌دهیم ، اغلب مصرف شکر را افزایش می‌دهیم (بالاخره باید به طریقی کالری به بدن برسانیم!) . غذاهای پرچرب و قندی به خودی خود مشکل‌ساز نیستند، اما اگر به میزان زیاد از آنها مصرف کنیم، تبدیل به رژیم غذایی روزانه ما شده و در نهایت می‌توانند منجر به آسیب به سلامتی شوند.

۵- ما به نسبت مشخصی از اسیدهای چرب امگا ۳ و امگا ۶ نیاز داریم .

مشکل اینجاست که واقعا رژیم‌هایی که در آمریکا وجود دارد معمولا اسیدهای چرب امگا ۳ کمی دارند. بیشتر رژیم ما را ذرت ، شکر و چربی حیوانی تشکیل می‌دهد.

در حالی که رژیم‌های غذایی ‌ای که نسبت امگا ۳ و امگا ۶ بالایی دارند ، مثل رژیم‌های غذایی معمول در اروپا ، ممکن است بیماری‌های مزمن را تشدید کنند ، اما نباید به دنبال یک عدد مشخص باشیم. فقط کافیست یک رژیم غذایی متعادل و متنوع داشته باشیم.

اگر مصرف اسید چرب امگا ۳ خود را بالا ببریم و یا در رژیم غذایی‌مان غذاهایی را که ارزش غذایی بالایی ندارند با غذاهایی که سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ (صرف نظر از نسبت امگا ۶ به امگا ۳) هستند جایگزین کنیم ، برای سلامتی‌مان مفید خواهد بود. غذاهایی که سرشار از امگا ۳ هستند عبارتند از ماهی ، دانه‌های کتان ، گردو ، روغن کلزا و روغن سویا.

03 - چربی ها و 6 دروغ بزرگ درباره ی آن ها

۶- چربی شما را سیر نگه میدارد .

چربی‌ها سیرکننده هستند ، اما در عین حال بیشترین میزان کالری را نیز دارند. این یعنی مصرف غذاهای پرچرب معمولا باید به میزان اندک باشد. مثلا در نظر بگیرید که مصرف آجیل ، کره بادام زمینی و روغن چقدر کم است.

به علاوه ، ما مولکول‌های سیگنالینگ برای پروتئین و کربوهیدرات داریم اما برای چربی خیر. احساس سیری از عوامل مختلفی مانند میزان آب ، فیبر و هوای موجود در غذا تاثیر می‌پذیرد.


همچنین بخوانید : چربی سوز ها و اطاعات کامل راجع به آن


 

فارس فیت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X