کوآنزیم Q۱۰ و اطلاعات کلی راجع به آن

کوآنزیم Q۱۰ ( CoQ۱۰ ) ماده‌ای مغذی است که به طور طبیعی در بدن یافت می‌شود. این کوآنزیم در بسیاری از غذاهای مصرفی ما نیز وجود دارد. کوآنزیم Q۱۰ به عنوان آنتی‌اکسیدان عمل کرده که از سلول‌ها در مقابل آسیب محافظت کرده و نقش مهمی در متابولیسم بدن دارد.

ابتدا کیوتن را معرفی کرده ببینیم کلا این ماده چیست سپس بیان می کنیم  که به چه دلیل باید از این ماده استفاده کرد و مقدار مجازی که باید از آن استفاده شود به چه میزان است ؟ سپس در سطور بعدی منابعی که این ماده را بطور طبیعی دارند کدامند و در نهایت عارضه های ان را بیان می کنیم

کیوتن چیست؟ امروزه اسم کوآنزیم Q۱۰ یا همان کیوتن را خیلی می‌شنویم. در اینجا شما را با این آنتی‌اکسیدان و نقش آن در بدن آشنا می‌کنیم.

چرا باید کوآنزیم Q۱۰ مصرف کرد؟

lossless page1 800px ubiquinolmoleculetif.png - کوآنزیم Q۱۰ و اطلاعات کلی راجع به آن

اگرچه کوآنزیم Q۱۰ نقشی کلیدی در بدن دارد ، اما اغلب افراد سالم کوآنزیم Q۱۰ کافی را به طور طبیعی در بدن خود دارند. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد افزودن کوآنزیم بیش تر به شکل مکمل CoQ۱۰ می‌تواند مفید باشد. بالا رفتن سن و برخی بیماری‌ها نیز با کاهش سطح CoQ۱۰ مرتبط هستند. اما در این موارد ، مشخص نیست که افزودن سطح CoQ۱۰ موثر باشد.
کوآنزیم Q۱۰ برای درمان بیماری‌های مختلفی بکار رفته است. شواهد نشان می‌دهد که مکمل‌های CoQ۱۰ می‌توانند موجب کاهش خفیف فشار خون شوند. کوآنزیم Q۱۰ برای درمان نارسایی قلبی و بیماری‌های دیگر و در صورت ترکیب با داروهای معمول احتمالاً کمک به بهبود برخی علایم و کاهش خطرات قلبی آتی کاربرد دارد ، اما شواهد قاطع نیست.
اگرچه هنوز اختلاف نظرهایی وجود دارد ، اما شواهد اولیه حاکی از آن است که CoQ۱۰ می‌تواند به پیشگیری یا درمان عوارض جانبی مصرف داروهای کلسترول نوع استاتین ، مانند دردهای عضلانی و مشکلات کبدی کمک کنند.
مطالعات اولیه نشان داده که کوآنزیم Q۱۰ می‌تواند پیشرفت بیماری آلزایمر را کند سازد اما این روند را متوقف نمی‌کند. برای اثبات این اثر به تحقیقات بیشتری نیاز است.
کوآنزیم Q۱۰ به عنوان درمان پیشگیرانه سردردهای میگرنی نیز مورد بررسی قرار گرفته است اما تاثیر آن نیازمند صرف چندین ماه وقت است. همچنین این کوآنزیم برای درمان کمبود تعداد اسپرم ، سرطان ، ایدز ، فساد عضلانی ، بیماری پارکینسون ، بیماری لثه و بسیاری از بیماری‌های دیگر مورد آزمایش قرار گرفته است. به هرحال ، هنوز مزایای قطعی این ماده اثبات نشده است. اگرچه کوآنزیم Q۱۰ گاهی به عنوان مکمل انرژی‌زا به فروش می‌رسد ، اما شواهدی از افزایش انرژی در تمام افراد وجود ندارد.


همچنین بخوانید : پروتئین و هر آن چه باید راجع به آن بدانید .


چه مقدار کوآنزیم Q۱۰ ضروری است؟

هیچ دوز مصرفی ایده‌آلی برای CoQ۱۰ تعیین نشده است. در مطالعات مختلف از دوز ۵۰ میلی گرم تا ۱۲۰۰ میلی گرم در روز برای بزرگسالان ، که گاهی به چند دوز کوچکتر در طول روز تقسیم شده ، استفاده شده است. به دستورات روی جعبه مکمل یا توصیه پزشک یا متخصص تغذیه مراجعه کنید. به یاد داشته باشید که انواع مکمل‌های مختلف ممکن است دارای ترکیبات و مقادیر متفاوتی باشند.

آیا می‌توان CoQ۱۰ را به طور طبیعی از غذاها دریافت کرد؟

منابع غذایی خوب CoQ۱۰ عبارتند از :
• ماهی سردآبی مانند تن ، سالمون ، ماکرل و ساردین .
• روغن‌های نباتی
• گوشت‌ها

خطرات مصرف CoQ۱۰ چیست؟

1263 - کوآنزیم Q۱۰ و اطلاعات کلی راجع به آن

• ظاهراً عوارض جانبی ناشی از CoQ۱۰ نادر و خفیف هستند. این عوارض شامل اسهال ، تهوع و سوزش معده هستند.
• افراد مبتلا به اختلالات مزمنی مانند نارسایی قلبی ، مشکلات کلیه یا کبد یا دیابت باید با احتیاط از این مکمل استفاده کنند. CoQ۱۰ می‌تواند سطح قند خون و فشار خون را کاهش دهد. دوزهای بیشتر از ۳۰۰ میلی گرم می‌تواند بر سطح آنزیم کبدی تاثیر بگذارد.
• افرادی که داروهای رقیق‌کننده خون و تیروئید مصرف می‌کنند باید قبل از مصرف مکمل CoQ۱۰ با پزشک خود مشورت کنند. با توجه به کمبود شواهد در مورد ایمنی این مکمل ، استفاده از آن برای کودکان یا برای زنان باردار یا شیرده توصیه نمی‌شود.


خرید کنید : خرید COQ10


فارس فیت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X