یوهمبین و اطلاعات کلی درباره ی آن

 یوهمبینیکی از ۵ گونه pausinystalia است که جزو درختان همیشه سبز هستند . پوست آن دارای شکاف های طولی است و به راحتی کنده می شوند . پوست ها ۴ میلی متر و به رنگ قرمز تا خاکستری یا قهوه ای می باشد . پوست داخلی آن مایل به رنگ صورتی و فیبری است . چوب نرم و زنده آن به رنگ زرد و درون  چوب آن به رنگ زرد تیره است .

مورد مصرف/خاصیت درمانی یوهمبین :

  • رفع مشکلات عملکرد جنسی
  • افزایش میل جنسی
  • کمک به حفظ نعوظ

 موارد استفاده دارویی گیاه یوهمبین  :

این گیاه حاوی یک ماده شیمیایی به نام یوهمبین است که در صنعت داروسازی مورد استفاده قرار می گیرد . یوهمبین جهت فعال کردن هیجان جنسی ، رفع اختلالات جنسی و مشکلات جنسی که در اثر مصارف دارو های ضد افسردگی به نام مهار کننده های باز جذب سروتونین SSRls است و همچنین مشکلات عمومی آقایان و خانم ها در رابطه جنسی ، مورد استفاده قرار می گیرد.

ماده یوهمبین سبب افزایش جریان خون در آلت تناسلی آقایان و خانم ها می شود . همچنین باعث خنثی کردن اثرات دارو های ضد افسردگی می شود که سبب اختلالات جنسی هستند.

یوهمبین ، که ماده موثره پوست گیاه یوهمبی است ، در واقع به عنوان یک داروی تجویزی در ایالات متحده امریکا جهت درمان ناتوانی جنسی مورد استفاده است . یوهمبین به عنوان یک جایگزین برای ویاگرا تجویز می شود ، که در اثر عملکرد آن همچنین می تواند به نعوظ و حفظ آن کمک کند.

تحقیقات درباره یوهمبین نشان می دهد که در جهت کمک به آقایان که دچار مشکلات و ناتوانی جنسی هستند موثر است و همچنین مردانی که در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفته بودند ، یوهمبین به آن ها قدرت نعوظ خود به خودی را داده بود و باعث افزایش میزان منی در هنگام انزال شده بود.

همچنین ، بر خلاف ویاگرا ، بسیاری از خانم ها و آقایان گزارش دادند که یوهمبین سبب افزایش میل جنسی می شود .


همچنین بخوانید : گلیکوژن و هر آن چه باید راجع به آن بدانید .


شواهد و تحقیقات تاثیرات یوهمبین :

1200px Yohimbine structure.svg  - یوهمبین و اطلاعات کلی درباره ی آن

مشکلات جنسی : در اثر دارو های ضد افسردگی  SSRls شواهد زیادی از مطالعات وجود دارند که نشان می دهند ماده موثره یوهمبین جهت از بین بردن مشکلات عدیده جنسی به دنبال استفاده از دارو های ضد افسردگی موثر می باشد.

اختلال در نعوظ : شواهدی وجود دارند که می گویند استفاده از یوهمبین سبب رفع اختلال نعوظ می شود. بسیاری از هربالیست ها معتقدند که پوست یوهمبین بسیار اثر گزار تر از خود ماده موثره به تنهایی می باشد.

اضطراب : شواهد مختلفی دال بر کاهش اضطراب توسط ماده موثره یوهمبین مرتبط با فوبیا وجود دارد.بسیاری از تحقیقات نشاه می دهد که استفاده از یوهمبین با سایر درمان ها جهت کاهش استرس اختلال نداشته و همچنین سبب کاهش استرس و ترس ناشی از فوبیا می شود.

 افسردگی : تحقیقات اخیر نشان داده اند که استفاده از یوهمبین به مدت ۱۳ روز ، نشانه های افسردگی را کاهش می دهد .


همچنین بخوانید : آرژنین و هر آن چه باید راجع به آن بدانید .


 مکانیسم اثر یوهمبین  :

اثرات ضد آلفا  ۲ – آدرنرژیک و تاثیر بر رفع مشکلات جنسی : یوهمبین به عنوان یک ضد آلفا  ۲ – آدرنرژیک عمل می کند . به طور قابل ملاحظه ای در گیرنده های پیش سیناپس آدرنرژیک فعال تر از گیرنده های پس سیناپسی است . این عمل سبب بلوکه کردن کاهش پاسخ های نورآدرنرژیک مرکزی و بلوکه کردن کاهش فعالیت سمپاتیک محیطی می شود که در اثر این عمل ، گیرنده های آلفا ۲ بلوکه شده و از انقباض عروق جلوگیری می کند و عروق متسع شده و به دنبال ، آن افزایش گردش خون است . در سال ۱۹۴۵ نشان داده شد که خواص آنتاگونیستی دوپامین و سروتونین مشابه یوهمبین است . همچنین یوهمبین مهار کننده مونوآمین اکسیداز است و سبب بسته شدن کانال های کلسیمی و بلوک شدن گیرنده های سروتونین محیطی می شوند.

یوهمبین سبب اتساع عروق ناحیه تناسلی شده و انتقال پیام عصبی به این نواحی و افزایش تحریک پذیری در ناحیه ساکروم از نخاع شده که واضح است به دلیل خاصیت آفرودیازیکی خود این فعالیت ها را دارد . اثر یوهمبین برناتوانی جنسی از طریق افزایش گردش خون در آلت مردانه و افزایش پیام های تحریک به نواحی جنسی می باشد.

عوارض جانبی  یوهمبین  :

Yohimbine 90c1 - یوهمبین و اطلاعات کلی درباره ی آن

افزایش طپش قلب ، حمله قلبی ، تشنج ، نارسایی کلیه کودکان به هیچ عنوان نباید از این ماده استفاده کنند ؛ به دلیل حساس تر بودن کودکان نسبت به عوارض احتمالی این ماده . استفاده از دوزهای بالای این ماده در شکل خوراکی آن ، می تواند سبب عوارض شدیدتر شامل تنگی نفس ، فشار خون بسیار پایین ، مشکلات قلبی و مرگ شود.

موارد عدم مصرف و نکات ایمنی یوهمبین  :

زنان باردار و شیرده : به دلیل اینکه یوهمبین سبب سبب تاثیر منفی بر رحم شده و به جنین آسیب می رساند و همچنین ممکن است سبب ایجاد مسمومیت در جنین شود.

افرادی که در شرایط خون ریزی قرار دارند : یوهمبین ممکن است سبب افزایش خون ریزی شود.

اسکیزوفرنی : ماده یوهمبین ، موجود در یوهمبین ممکن است سبب وخیم تر شدن شرایط روانی بیمار شود.

فشار خون بسیار بالا و خیلی پائین : مقدار کم از یوهمبین سبب افزایش فشار خون و مقدار زیاد آن سبب کاهش خطرناک فشار خون می شود .


همچنین بخوانید : چای سبز و هر آن چه باید راجع به آن بدانید .


 

فارس فیت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X